PRP چیست؟

1
PRP چیست؟

PRP چیست؟


PRP مخفف Platelet-Rich Plasma (پلاکت درمانی) است.PRP چیست؟ این ترکیب از یک آماده سازی غلیظ از پلاسمای خون خود بیمار (بخش مایع شفاف خون) و پلاکت از سلول هایی که مسئول انعقاد خون هستند و به بهبود زخم ها کمک می کنند، تشکیل می شود. از آنجایی که پلاکت ها نقش بسیار مهمی در بهبود زخم ها دارند، غنی از فاکتورهای رشد هستند و به همین دلیل به فرآیند بازسازی سلول های دیگر که با آنها در تماس هستند کمک می کنند.

عوامل رشد در درمان PRP

 • فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF)
 • فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)
 • فاکتور رشد اپیدرمی (EGF)
 • فاکتور رشد فیبروبلاست (FGF)
 • فاکتور رشد شبه انسولین ۱ (IGF)
 • اینترلوکین ۸
 • فاکتور رشد بافت همبند
 • فاکتور رشد کراتینوسیت

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) معمولاً روی جراحات یا تاندون‌ ها، رباط‌ ها، ماهیچه‌ ها، مفاصل و پوست آسیب ‌دیده تزریق می ‌شود تا روند بهبودی این نواحی را تسریع کند. این تکنیک در کلینیک ها به منظور تقویت بازسازی پوست بیمار مورد استفاده می گیرد.

چرا درمان PRP؟ آیا پلاکت درمانی ایمن است؟

PRP چیست؟
PRP چیست؟

پی آر پی شبیه سرم جوانی است که از سلول های خود بیمار ساخته می شود. پی آر پی مانند آزمایش خون معمولی با خونگیری به دست می آید. سپس ویال ‌های خون برای چند دقیقه در سانتریفیوژ قرار می‌ گیرند که باعث جدا شدن گلبول‌های قرمز خون (بعداً دور ریخته شده)، پلاکت ‌ها و پلاسما از یکدیگر می ‌شود. بنابراین PRP از خون خود بیمار تشکیل می شود. این مایع کمابیش شفاف، مایل به زرد یا کمی صورتی به نظر می ‌رسد، در بخش قبلی همانطور که اشاره کردیم، پلاکت درمانی تأثیر زیادی در بهبودی مفاصل آسیب دیده، ماهیچه ها و تاندون ها دارد.

فاکتورهای رشد ناشی از PRP، هنگامی که در پوست تزریق می شوند، سلول های بنیادی بالغ را در داخل و زیر پوست فعال می کنند. این فعالیت سلول های بنیادی منجر به موارد زیر می شود:

 • بهبود کیفیت پوست
 • بهبود جریان خون و خون رسانی به پوست
 • تحریک تولید کلاژن جدید ( نئوکلاژنز )

این ویژگی ‌ها باعث شده اند تا PRP برتری آشکاری نسبت به سایر روش‌ ها داشته باشد، زیرا اثرات این روش درمانی در بهبودی مفاصل آسیب دیده غیر قابل انکار است. متخصصان پوست همچنین متوجه تاثیر مثبت پی آر پی بر روی تولید فولیکول های مو در مردان و زنان شده اند و در مواقعی نیز از آن به عنوان یک روش مکمل در درمان ریزش مو ( آلوپسی آندروژنیک ) در هر دو جنس استفاده می کنند.

پی آر پی یا پلاکت درمانی در کلینیک زیبایی دکتر متقی

پلاکت درمانی بیش از ۳۰ دقیقه طول نمی کشد.

در ابتدا خون از بازوی شما به داخل ویال ها کشیده می شود. ویال ها برای جداسازی لخته از پلاسما به سانتریفیوژ فرستاده می شوند. در طول این مدت، پزشک ناحیه ای از بدن را که قرار است با تزریق PRP درمان شود، با بی حس کردن محل آماده می کند.

هنگامی که ناحیه مورد نظر بی حسی می شود، پزشک سرنگ پر از PRP را که از خون خود بیمار تهیه کرده به ناحیه مورد نظر درمان تزریق می کند.

پس از تزریق، پلاکت ها شکسته می شوند و فاکتورهای رشد خود را آزاد می کنند. همزمان با آزاد شدن فاکتورهای رشد، بدن روند بهبودی خود را با تکثیر سلول ها، ترمیم سلول ها و نوسازی بافت های نرم آغاز می کند.

PRP چیست؟
PRP چیست؟

بلافاصله پس از پلاکت درمانی می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

مراقبت های پس از PRP

 ۲۴ بعد از پلاکت درمانی باید از شستن ناحیه درمان خودداری کنید. همچنین تا ۱ روز بعد از پلاکت درمانی مجاز به استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی پوست و مو و داروهای موضعی نیستید‌.

 ممکن است چند روز در ناحیه درمان درد داشته باشید و محل تزریق کمی کبود شود اما نباید نگران باشید چون این علائم زود برطرف می شوند. در صورت احساس درد، بهتر است استامینوفن مصرف کنید‌. استامینوفن به کاهش درد کمک می کند. برای انجام پی آر پی به بهترین کلینیک زیبایی شیراز مراجعه کنید.

امتیاز دهید

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *