۱۰ راه افزایش رضایت از خود

1
افزایش رضایت از خود

افزایش رضایت از خود


بیایید صادق باشیم. در لحظه خوشحال و راضی بودن می تواند کمی سخت باشد. بسیاری از ما خوشحال بودن را در دستیابی به اهداف می بینیم. ما در بهترین کلینیک زیبایی شیراز با این ۱۰ راهکار افزایش رضایت از خود را یاد می دهیم.

البته شادتر کردن آینده خود مهم است، اما باید برای خوشحالی و رضایت در زمان حال نیز کاری بکنید. دکتر شری بنتون که بیش از ۲۵ سال تجربه در زمینه روانشناسی و مشاوره دارد، می گوید: اکثر ما در این کار خوب نیستیم و به نظر می رسد که در حال بدتر شدن هستیم. بر اساس گزارش جهانی ایالات متحده از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ در رتبه نوزدهم میزان خوشحالی و رضایت از زندگی قرار گرفت.

جالب اینجاست که برخی از چیزهایی که فکر می کنیم ممکن است ما را خوشحال کنند در دراز مدت این کار را نمی کنند. بنتون می گوید که بر اساس تحقیقات علمی انجام شده در ۴۰ سال گذشته، اکثر ما برای شاد بودن نیاز به سطح پایه ای از امنیت و ثبات مالی داریم. البته کسب درآمد بیشتر لزوماً به میزان خوشحالی ما نمی‌افزاید.

چیزهایی مانند افزایش حقوق، ترفیع، خانه‌های جدید یا سایر دارایی‌های جدید تنها برای چند لحظه زودگذر احساس خوبی دارند، اما هیچ مزیت بلندمدتی ندارند. خانواده، دوستی، ارتباطات اجتماعی، تجربیات جدید، قدردانی و مهربانی چند عامل مهم در افزایش رضایت و خوشحالی ما هستند. بنتون می گوید: خوشبختی واقعی یک مقصد نیست، بلکه یک سفر است.

  1. به دنبال تجربیات جدید باشید

به جای چیزهای جدید، به دنبال تجربیات جدید باشید. در تعطیلات سفر کنید، در پارک قدم بزنید، بلیت کنسرت و تئاتر بخرید. تنهایی در شهر بگردید و دوستان خود را برای رفتن به یک ماجراجویی غیرمنتظره دعوت کنید. بنتون پیشنهاد می دهد به جایی جدید بروید یا کاری جدید انجام دهید.

  1. افزایش رضایت از خود: مدیتیشن منظم را جدی بگیرید

مدیتیشن نه تنها در کاهش اضطراب و افسردگی مفید است، بلکه به شما کمک می‌کند تا در زندگی ثبات داشته باشید. بنتون می‌گوید: مدیتیشن ذهن‌آگاهی به مدت ۱۰ دقیقه در روز می‌تواند فشار خون و سطح درد را کاهش دهد. یوتیوب مدیتیشن های رایگان زیادی دارد یا می‌توانید برنامه‌ای مانند Calm یا حتی Peloton را دانلود کنید.

  1. یک لیست سپاسگزاری روزانه تهیه کنید

وقتی روی چیزهای خوب و درست در زندگی مان تمرکز کنیم، رضایت بیشتری پیدا می کنیم. دیمیتریو می‌گوید: قدردانی به ما کمک می‌کند تا تمرکزمان را به آنچه درست است، تغییر دهیم، نه آنچه را که اشتباه است یا از دست داده ایم.

در یک دفترچه یادداشت هر روز پنج چیز را یادداشت کنید که بابت آن ها سپاسگزار هستید. شاید یک قهوه خوشمزه، یا یک تماس تلفنی عالی با یکی از عزیزانتان، یا یک روز آرام پر از برنامه های تلویزیونی مورد علاقه تان باشد. بنتون می‌گوید: زمانی را برای خاموش کردن افکار منفی و نگران‌کننده اختصاص دهید.

  1. با دیگران ارتباط ایجاد کنید

بنتون توضیح می دهد: همه ما وقتی جامعه ای داریم که احساس می کنیم به آن متصل هستیم، بهتر عمل می کنیم. زمانی را برای گذراندن وقت با خانواده و دوستان اختصاص دهید زیرا این افراد همیشه پشت شما خواهند بود. همچنین می‌توانید به یک سفر جاده‌ای با دوستانتان بروید یا آخر هفته والدینتان را برای ناهار بیرون ببرید.

  1. افزایش رضایت از خود: به دیگران کمک کنید

وقتی نسبت به دیگران دلسوز و مهربان باشیم، در نهایت در زندگی خود شادتر می شویم. در خیریه ای داوطلب شوید یا جوانان در معرض خطر را راهنمایی کنید یا به یکی از اعضای خانواده یا دوستان کمک کنید. این باور وجود دارد که اضطراب و افسردگی می‌تواند ناشی از تمرکز بیش از حد درونی یا مشغول شدن به خود و نیازهای خود باشد. در این موارد هر حواس پرتی، به ویژه حواس پرتی که تمرکز را به دنیای بیرون یا افراد دیگر معطوف می کند، می تواند کمک کند. کمک به افراد دیگر یکی از موثرترین راه‌ها برای تمرکز به دنیای خارج خود است. علاوه بر این کمک به دیگران می‌تواند باعث شود که احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم.

  1. از قضاوت کردن بپرهیزید

حس شادی با ترشح دوپامین مرتبط است، ماده‌ای که سیگنال‌هایی را بین سلول‌های مغز شما حمل می‌کند. بنتون می‌گوید: وقتی ما قضاوت می کنیم، سیستم دوپامین خاموش می‌شود. سپس ما غمگین تر و از زندگی خود ناراضی می شویم.

  1. به طور منظم تمرین کنید

ورزش کردن در هوای تازه مزایای زیادی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که بیرون از خانه ما را خوشحال‌تر می‌کند. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا هر چیزی که شما را به حرکت وادار می‌کند را امتحان کنید. ورزش به بهبود خلق و خو، اضطراب و همچنین کیفیت خواب کمک می کند. مهم تر از آن، ورزش بدن و ذهن ما را سالم نگه می دارد. ورزش مخصوص مغز، عملکرد شناختی، خلق و خو را بهبود می‌بخشد و حتی ممکن است با افزایش سطح BDNF   فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز به رشد مجدد نورون‌های جدید کمک کند.

  1. در فعالیت های مختلف شرکت کنید

به گفته بنتون در حالت ایده‌آل شما سعی می‌کنید خود را وارد یک وضعیت ذهنی کنید که به عنوان «جریان» شناخته می‌شود. چنین فعالیت هایی شامل خلق چیزی، شرکت در ورزش، آشپزی، نوشتن، نواختن موسیقی، بافندگی، ماهیگیری، قایقرانی و موارد دیگر است. به گفته بنتون جریان زمانی است که ما خودمان و منیت های خود را فراموش می کنیم و کاملاً روی تجربه متمرکز می شویم.

  1. افزایش رضایت از خود: از کار خود لذت ببرید

ممکن است سخت باشد، اما شما باید شغلی را که واقعاً از آن لذت می برید در اولویت قرار دهید. بنتون می‌گوید سعی کنید موقعیت کاری را پیدا کنید که از نقاط قوت شما استفاده کند، جایی که بتوانید موفقیت‌هایی را تجربه کنید و از همراهی با همکاران خود لذت ببرید. یک شغل بسیار شبیه به یک ماشین یا تخت است زیرا ما بخش زیادی از زندگی خود را در آن می گذرانیم. انجام کاری که برای شما معنادار باشد و در شما حسی ایجاد کند مهم است.

  1. خوب بخوابید

شما باید هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید. بنتون می گوید خواب مناسب تفاوت زیادی در انرژی، اشتیاق و شادی شما در طول روز ایجاد می کند. اگر در به خواب رفتن مشکل دارید یک برنامه روتین قبل از خواب داشته باشید. چند ساعت قبل از خواب کتاب بخوانید، حمام آب گرم با نمک‌های تسکین‌دهنده اپسوم بگیرید، یک فنجان چای گرم بنوشید یا در دفتر خاطرات شکرگزاری روزانه خود بنویسید.

امتیاز دهید

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *