نازک شدن مو و ریزش مو: آیا ممکن است ریزش مو مطابق با الگوی زنانه باشد؟

1
نازک شدن مو

نازک شدن مو


ریزش مو با الگوی زنانه بدون درمان، می تواند از یک قسمت پهن شروع شده و منجر به نازک شدن موهای همان قسمت شود. هر خانمی که به این نوع ریزش مو مبتلا است، به طور کلی موهای سرش تنک تر می شود.

آیا دچار ریزش مو شده اید؟ آیا متوجه شده اید که دم اسبی شما این روزها باریک تر از قبل شده است؟ شما ممکن است ریزش موی الگوی زنانه (FPHL) داشته باشید، وضعیتی که میلیون ها زن را تحت تاثیر قرار می دهد. FPHL در واقع شایع ترین علت ریزش مو در زنان است.

برای اکثر زنان، FPHL در میانسالی شروع می شود، زمانی که یک زن در ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ سالگی اش قرار دارد. این مشکل برای برخی از زنان ممکن است زودتر شروع شود.

FPHL یک وضعیت پیش رونده است. این بدان معناست که زنان تمایل به ریزش مو دارند. اما زنان مانند برخی از مردان همه موهای خود را از دست نمی دهند. در عوض، بخشی که موهایش می ریزد اغلب گسترده تر می شود. موهای نزدیک شقیقه‌ ها ممکن است کاهش یابد. بدون درمان، برخی از زنان در نهایت دچار لاغری گسترده می شوند.

چگونه می توانم بفهمم که ریزش موی زنانه دارم؟

بهتر است برای مراجعه به متخصص پوست وقت بگیرید. متخصصین پوست مهارت زیادی در تشخیص و درمان ریزش مو دارند. یک متخصص پوست می تواند تشخیص دهد که آیا FPHR باعث ریزش مو شده است یا مسئله چیز دیگری است. سایر دلایل ریزش مو می تواند شبیه FPHL باشد، بنابراین باید با پزشک مشورت کنید.

چه چیزی باعث ریزش موی زنانه می شود؟

ارثی است شما ژن ها را از مادر، پدر یا هر دو به ارث می برید. از آنجایی که FPHL بعد از یائسگی شایع تر است، هورمون ها نیز ممکن است نقش داشته باشند.

متخصصان پوست چگونه ریزش موی زنانه را درمان می کنند؟

برای ارائه نتایج بهینه به زنان، متخصصان پوست ممکن است از بیش از یک درمان ریزش مو استفاده کنند. برای FPHL، گزینه های درمانی شامل موارد زیر است.

مینوکسیدیل (meh-nox-eh-dil): برای درمان ریزش موی مردانه برای مدت طولانی استفاده می ‌شود، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) این درمان بدون نسخه را تأیید کرده است. امروزه توصیه شده ترین درمان برای FPHL است. محصولات حاوی ۲٪ یا ۵٪ ماینوکسیدیل برای درمان FPHL تایید شده اند.

چه چیزی باید در مورد استفاده از ماینوکسیدیل بدانم؟

در دو تا هشت هفته اول، ممکن است متوجه افزایش موقت ریزش مو شوید. زمانی که موهای شما شروع به رشد مجدد می کنند، این کار متوقف می شود.

یکی از عوارض جانبی رایج ماینوکسیدیل تحریک پوست سر است که ممکن است باعث خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش یا قرمزی روی پوست سر شما شود. اگر این اتفاق افتاد، بهتر است مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنید و به متخصص پوست خود مراجعه کنید.

یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی این است که رشد مو در مکان‌ هایی غیر از پوست سر مانند روی گونه ‌ها و پیشانی ‌تان مشاهده کنید. اگر این اتفاق افتاد، می توانید آن را با موارد زیر محدود کنید:

  • سعی کنید ماینوکسیدیل را فقط روی پوست سر خود بمالید و از سایر نواحی خودداری کنید.
  • پس از استفاده از ماینوکسیدیل به پوست سر، صورت خود را بشویید‌

چه زمانی نتایج را می توانم ببینم؟

موها به آرامی رشد می ‌کنند، بنابراین دیدن نتایج به زمان نیاز دارد. قبل از اینکه بدانید چقدر برای شما مفید است، باید به طور مداوم برای حدود شش تا ۱۲ ماه از ماینوکسیدیل استفاده کنید.

اگر این دارو برای شما موثر است، باید هر روز از آن استفاده کنید تا به نتایج ادامه دهید.

اگر مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنید، فواید آن را از دست خواهید داد. از آنجایی که ماینوکسیدیل به شما کمک می کند تا ضخامت موهای خود را حفظ کنید، برخی از موها ممکن است نازک تر به نظر برسند. همچنین به تدریج متوجه خواهید شد که موهای شما بیشتر می ریزد.

ماینوکسیدیل، بارداری و شیردهی

 زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند باید از مصرف ماینوکسیدیل اجتناب کنند. مطالعات روی حیوانات باردار نشان داده است که ماینوکسیدیل می تواند برای جنین در حال رشد مضر باشد.

زنان شیرده نیز باید از مصرف ماینوکسیدیل خودداری کنند. ردپایی از ماینوکسیدیل ممکن است به شیر مادر منتقل شود که می تواند برای نوزاد شیرخوار مضر باشد.

ماینوکسیدیل چگونه استفاده می‌شود؟

ماینوکسیدیل را باید روی پوست سر خشک خود بمالید. برخی از محصولات را باید یک بار در روز استفاده کنید. سایر بیمارن از این محصول دو بار در روز استفاده می کنند.

داروهای تجویزی

برخی از داروهای تجویزی در کمک به رشد موی زنان مبتلا به FPHL و جلوگیری از بدتر شدن FPHL موثر هستند.

تا به امروز، این داروها تاییدیه FDA را برای درمان سایر بیماری ها دریافت کرده اند، اما نه FPHL. پزشکان اغلب داروهای مورد تایید FDA را برای درمان شرایط پزشکی غیر از مواردی که دارو برای آنها تایید شده است، تجویز می کنند.

یک متخصص پوست ممکن است یکی از داروهای زیر را برای درمان FPHL تجویز کند. هر کدام از این داروها یک قرص هستند.

اسپیرونولاکتون (speh-ren-no-LAK-tone): این دارو یک ادرارآور است که برای دهه‌ها برای درمان ریزش مو تجویز می‌شود. این یک درمان رایج برای FPHL است‌، زیرا می تواند به بازیابی رشد مو و جلوگیری از بدتر شدن ریزش مو کمک کند.

قبل از مصرف اسپیرونولاکتون، حتماً به متخصص پوست خود در مورد شرایط پزشکی خود از جمله مشکلات کلیوی و غده فوق کلیوی اطلاع دهید. همچنین مطمئن شوید که متخصص پوست شما از تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید مطلع است.

متخصص پوست شما ممکن است داروی دیگری برای درمان FPHL تجویز کند، مانند فیناستراید (fi-NAS-ter-ide)،  فلوتامید(flu-TA-mide)، یا دوتاستراید (doo-TAS-ter).

با هر دارویی، عوارض جانبی ممکن است. از متخصص پوست خود در مورد عوارض جانبی احتمالی که ممکن است هنگام مصرف یکی از این داروها تجربه کنید، بپرسید.

چه زمانی نتایج را مشاهده خواهم کرد؟

اگر متخصص پوست شما یکی از این داروها را تجویز کند، باید آن را به مدت ۶ تا ۱۲ ماه مصرف کنید تا متوجه شوید که آیا برای شما مؤثر است یا خیر. شما. عدم رشد مو در عرض ۱۲ ماه به این معنی است که دارو برای شما کار نخواهد کرد.

مانند ماینوکسیدیل، هنگامی که مصرف داروی تجویزی را متوقف می کنید، موهای رشد کرده را از دست می دهید. این در حدود سه تا چهار ماه اتفاق می افتد.

داروهای بارداری و ریزش مو: همه این داروهای تجویزی ممکن است باعث نقص مادرزادی شوند، بنابراین هیچ کدام از اینها برای زنان باردار یا قصد باردار شدن گزینه منا‌سبی نیست.

متخصصان پوست توصیه می کنند که همه خانم های قبل از یائسگی در حین مصرف یکی از این داروهای تجویزی از کنترل بارداری استفاده کنند.

کاشت مو: از مدت‌ ها پیش برای درمان ریزش مو در مردان استفاده می ‌شد، کاشت مو ممکن است برای برخی از زنان مبتلا به FPHL گزینه‌ ای باشد.

کاشت مو از زمان استفاده از پلاگ های مو، مسیر طولانی را طی کرده است. امروزه بیشتر کاشت مو کاملا طبیعی به نظر می رسد.

اگرچه همه کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستند. اگر موهای سرتان در سراسر سرتان کم است، ممکن است موهای سالم کافی برای کاشت نداشته باشید. یک جراح کاشت مو، که بسیاری از آنها متخصص پوست هستند، می تواند به شما بگوید که آیا پیوند مو ممکن است به ترمیم موهای شما کمک کند یا خیر.

آیا گزینه های درمانی دیگری برای FPHL وجود دارد؟

زنان خواهان درمان های نوآورانه برای FPHL هستند. برای رفع این نیاز، محققان به دنبال راه‌ های جدیدی برای تحریک رشد مو و جلوگیری از شکستگی مو هستند. درمان های دیگری که ممکن است برای FPHL پیدا کنید شامل موارد زیر است.

لیزر خانگی: FDA شانه ‌های لیزری، کلاه ایمنی و سایر دستگاه‌ هایی را که بدون نسخه در دسترس هستند، برای درمان ریزش مو در خانه تأیید کرده است. این دستگاه ‌ها میزان کمی از نور لیزر را به پوست سر ساطع می ‌کنند که ممکن است به تحریک رشد موهای جدید کمک کند. چند مطالعه نشان می دهد که این می تواند برای درمان FPHL موثر باشد.

مانند ماینوکسیدیل و داروهای تجویزی، برای مشاهده نتایج باید از دستگاه لیزر خانگی استفاده کنید. ما هنوز نمی دانیم که آیا این دستگاه ها برای استفاده طولانی مدت ایمن هستند یا می توانند به رشد موهای جدید ادامه دهند.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت: در این درمان متخصص از خون خود شما استفاده می‌ کند. پس از خونگیری، خون در دستگاهی قرار می گیرد که خون را به اجزای مختلف آن جدا می کند. پلاکت ها، که نوعی سلول خونی هستند، تحت درمان قرار می گیرند و به پوست سر شما تزریق می شوند.

اعتقاد بر این است که پلاکت ها به تحریک سلول های شما برای رشد مو کمک می کنند.

محققان تازه شروع به مطالعه این روش درمانی به عنوان درمان ریزش مو کرده اند. یافته های اولیه امیدوار کننده است، اما مطالعات بیشتری برای دانستن اینکه آیا این درمان ایمن و موثر برای FPHL است یا خیر، مورد نیاز است.

سلول های بنیادی: استفاده از سلول های بنیادی برای درمان FPHL هنوز در مراحل آزمایشی است. مانند درمان پلاسمای غنی از پلاکت، مطالعات بیشتری برای دانستن اینکه آیا سلول های بنیادی درمانی ایمن و موثر برای FPHL هستند یا خیر، مورد نیاز است.

مکمل ها: گفته می شود بسیاری از مکمل ها، از جمله بیوتین و اسید فولیک، به رشد و ضخیم شدن موها کمک می کنند. در مطالعه این مکمل های مختلف، یافته ها متفاوت بوده است. در بیشتر مطالعات، مکمل ها تاثیری بر رشد و ضخامت مو نداشتند.

با این حال، در یک مطالعه، ۱۲۰ زن سالم پس از مصرف اسیدهای چرب امگا ۳، اسیدهای چرب امگا ۶ و آنتی اکسیدان ها، موهای ضخیم تر و ریزش موی کمتری داشتند. آنها این ترکیب را شش ماه مصرف کردند. اگر بتوان این نتایج را در مطالعات دیگر تکرار کرد، شواهد زیادی برای مصرف این مکمل‌ ها خواهیم داشت.

در این بین، مطمئناً مکمل هایی پیدا می کنید که نوید رشد مجدد مو را می دهند. قبل از مصرف هر یک از اینها، بهتر است با متخصص پوست خود مشورت کنید. برخی از مکمل ها می توانند با داروها تداخل داشته باشند. متخصص پوست شما همچنین می تواند به شما بگوید که آیا شواهدی داریم که نشان دهد این مکمل به رشد مجدد مو کمک می کند یا خیر.

شامپوهای ریزش مو: این شامپوها یکی از موارد زیر را انجام می‌ دهند:

  • به موهایتان کمک می کنند تا رطوبت خود را حفظ کنند، که این کار باعث می شود موها پرتر و ضخیم تر به نظر برسند.
  • شکستگی را کاهش می دهند، بدین ترتیب نازک شدن مو نیز کاهش می یابد.

در حالی که شامپوهای ریزش مو ممکن است کارهای فوق را انجام دهند، نمی توانند موها را دوباره رشد دهند یا از بدتر شدن ریزش مو جلوگیری کنند.

تشخیص متخصص پوست قبل از درمان ریزش مو بهتر است

اگر فکر می کنید FPHL دارید، مهم است که برای تشخیص به یک متخصص پوست مراجعه کنید. زنان به دلایل زیادی دچار ریزش مو می شوند. سایر علل شایع ریزش مو در زنان می تواند بسیار شبیه FPHL باشد. هر یک از این علل نیاز به درمان متفاوتی دارد. بدون درمان مناسب، ریزش مو اغلب ادامه می یابد.

می‌ توانید با کلیک بر روی لینک متخصص پوست در کلینیک دکتر متقی تماس بگیرید.

امتیاز دهید

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *