وقتی مصرف کربوهیدرات را متوقف کنید، چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

2
مصرف کربوهیدرات

مصرف کربوهیدرات


مصرف زیاد بودن یک غذای مفید می تواند مضر باشد. امروزه رژیم غذایی متعادل، ورزش و سلامت روان بیش از هر زمان دیگری مهم است. با افزایش محبوبیت رژیم های غذایی کتو، افراد بیشتری به فکر کاهش مصرف کربوهیدرات‌های ساده و شکر برای بهبود سلامت خود هستند. رژیم‌های با کربوهیدرات کم سال‌ها یک رژیک برای کاهش وزن بود، اما هر تغییری در رژیم غذایی شما دارای مزایا و معایبی است.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که رژیم‌های با کربوهیدرات کم از نظر کاهش وزن نسبت به رژیم‌های کم‌چرب موثرتر است. همچنین بسیاری از افرادی که سعی در کاهش مصرف کربوهیدرات دارند، عقیده دارند که این رژیم برای طولانی مدت جواب نمی دهد.

بعد از قطع کربوهیدرات چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

به گفته کیمبرلی گومر هر بار که مردم مصرف کربوهیدرات ها را قطع می کنند، میلشان به کربوهیدرات بیشتر می شود. بنابراین جای تعجب نیست که خوردن کربوهیدرات کمتر بر عملکرد بدن شما تاثیر می گذارد. ممکن است آنفولانزای “کم کربوهیدرات” را تجربه کنید.

جولیانا شالک و بنیانگذار The Nutrition Suite ادعا می کند که پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات باعث کاهش وزن با سرعت نسبتاً سریع می شود زیرا کاهش کربوهیدرات ها باعث کاهش سطح گلوکز و انسولین خون می شود که به نوبه خود ذخیره چربی را به حداقل می رساند.

کریستین کرک پاتریک متخصص تغذیه در کلینیک کلیولند می گوید که حذف کامل کربوهیدرات ها ممکن است منجر به خستگی، ضعف، سرگیجه، سردرد، تحریک پذیری و حالت تهوع شود که می تواند چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد و به عنوان “آنفولانزای کم کربوهیدرات” شناخته می شود. با این رژیم ممکن است مه مغزی و انرژی کم داشته باشید. گلوکز و کربوهیدرات ها منبع انرژی ترجیحی برای مغز ما هستند، بنابراین کاهش مصرف آن اثراتی دارد.

بدن شما در نهایت وارد کتوزیس می شود

اگر کربوهیدرات ها را به طور کامل حذف کنید، بدن شما در نهایت به حالت کتوزیس می رود که در این حالت تکه های کوچک کربن به نام کتون در خون آزاد می شود زیرا بدن به جای کربوهیدرات ها در حال سوزاندن چربی است. رژیم کتو ممکن است در ابتدا جذاب به نظر برسد، اما چربی منبع سوخت کندتری نسبت به گلوکز است، به این معنی که دسترسی بدن به آن زمان بیشتری طول می‌کشد، بنابراین در حین ورزش و سایر فعالیت‌ها انجام آن سخت‌تر خواهد بود. ما برای ورزش به کربوهیدرات نیاز داریم.

اول وزن آب بدن کم می شود

در طول رژیم کتو، ابتدا وزن آب را از دست خواهید داد، که ممکن است گمراه کننده باشد و سپس وزن غیرآبی را کم می کنید. یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۳ که در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شد و رژیم‌های کتوژنیک کم کربوهیدرات را با رژیم‌های سنتی کم‌چرب مقایسه کرد، نشان داد که رژیم‌های کم کربوهیدرات می‌توانند در کاهش نرخ چاقی مؤثر باشند.  اما وقتی مشکلات بلندمدت سلامتی که قبلاً ذکر شد را در نظر می‌گیرید، به‌نظر می‌رسد که این رژیم در بلند مدت ممکن است سالم نباشد.

مصرف کم کربوهیدرات

به‌جای کاهش کربوهیدرات‌ها، کارشناسان موافقند که ما باید تراکم کربوهیدرات یا درصد توده مواد غذایی را که کربوهیدرات منهای فیبر است، ارزیابی کنیم. غذاهای کامل در طبیعت تراکم کربوهیدرات بیش از ۳۰ درصد ندارند. حتی سبزیجات پر کربوهیدرات نیز تراکم کمتری دارند. این غذاهای فرآوری شده بسیار بالاتر از این میزان هستند که باید از آنها پرهیز کرد.

گومر می گوید بیشتر مردم به کربوهیدرات های فرآوری شده حساس هستند. افرادی مانند دیابتی های نوع ۲ و افراد بسیار مقاوم به انسولین هستند باید مصرف کربوهیدرات را کاهش دهند. افرادی که دارای فشار خون بالا، کلسترول بالا و در معرض خطر بیماری قلبی هستند، ممکن است کاندید یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات باشند. با این حال با توجه به اثرات منفی محدود کردن مصرف کربوهیدرات مهم است که با یک متخصص مشورت کنید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است.

اگر به دنبال یک رژیم کاهش وزن هستید، در ابتدا مصرف کم کربوهیدرات می تواند ایده خوبی باشد، زیرا در ابتدا وزن زیادی از دست خواهید داد. با این حال توصیه می شود که یک برنامه غذایی سالم و متعادل را در رژیم غذایی خود بگنجانید و فقط به رژیم های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن نباشید.

چرا باید به دنبال غذاهای پرفیبر باشید؟

خبر خوب این است که غذاهای لذیذ، پر فیبر و کم کربوهیدرات زیادی وجود دارد که می‌توانید بخورید.  از آنجایی که فیبر نه هضم می شود و نه جذب می شود، در واقع فضایی را در روده شما اشغال می کند و به شما احساس سیری می دهد. گومر می گوید: فیبر بالا طلاست. علاوه بر این خوردن سبزیجات زیاد کلید سلامتی است. سبزیجات علاوه بر ایجاد احساس سیری ضد سرطان هستند و باعث سلامت ایمنی و قلب و عروق می شوند. جو دوسر، لوبیا، آووکادو و انواع توت ها دارای فیبر بالایی هستند.

مایا فلر متخصص تغذیه می گوید که توصیه روزانه مصرف فیبر برای زنان ۲۵ گرم است (اگرچه زنان بالای ۵۰ سال باید ۲۱ گرم فیبر مصرف کنند). رژیم های غذایی کم فیبر می تواند تاثیر منفی بر سلامت دستگاه گوارش و قلب و عروق داشته باشد.

نتیجه

قبل از حذف کامل کربوهیدرات ها از رژیم غذایی خود، تحقیق کنید و خوردن کربوهیدرات های سالم مانند غلات، میوه ها، سبزیجات، پروتئین ها و چربی ها در اولویت قرار دهید. این غذاهای غنی از فیبر مغذی باعث می شود احساس سیری کنید و فواید زیادی برای سلامتی دارد. حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا برای شما یک رژیم غذایی مناسب بدنتان تجویز شود.

امتیاز دهید

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *