درمان ریزش موی مردانه چیست؟ آیا می توان آن را درمان کرد؟

1
درمان ریزش موی مردانه

درمان ریزش موی مردانه


یکی از مشکلاتی که مردان با آن دست و پنجه نرم می کنند، ریزش مو است. ریزش موی مردانه گاهی اوقات، در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست شروع می شود.

بیش از نیمی از مردان سفید پوست تا سن ۵۰ سالگی، علائم قابل مشاهده ریزش مو با الگوی مردانه مانند نازک شدن محسوس، کاهش خط مو یا طاسی را دارند.

در حالی که شما نیازی به درمان این نوع ریزش مو ندارید، اما گزینه های درمانی زیادی وجود دارد. درمان این گونه ریزش مو می تواند ریزش مو را کاهش دهد. برخی از مردان بعد از استفاده از این روش های درمانی شاهد رشد دوباره موهای خود بوده اند. مردانی که تمایل دارند از روش های درمانی برای مقابله با ریزش مو بهترین نتایج را ببینند، بلافاصله پس از مشاهده ریزش مو، درمان را شروع می کنند.

داروهای مورد تایید FDA برای ریزش مو با الگوی مردانه

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) داروهای زیر را برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه تایید کرده است.

ماینوکسیدیل موضعی (موجود بدون نسخه)

این دارو به طور گسترده در فروشگاه های آنلاین و داروخانه ها موجود است، این روش رایج ترین درمان برای ریزش مو با الگوی مردانه است.

نتایج مطالعات

در آزمایشات بالینی، نشان داده شده است که ماینوکسیدیل در کاهش ریزش مو، تحریک رشد مو و تقویت تارهای مو تاثیر زیادی دارد. با استفاده از ماینوکسیدیل می توانید شاهد رشد مجدد کامل موهایتان باشید!

روش مصرف

 ماینوکسیدیل را باید روی پوست سر خود بمالید.

زمان استفاده

از ماینوکسیدیل باید دو بار در روز استفاده کنید.

چه مدت طول می کشد تا نتایج مشاهده شود؟

 برخی از مردان بعد از مصرف ماینوکسیدیل نتایج قابل قبولی را تجربه می کنند اما برخی از مردان هیچ تفاوتی را احساس نمی کنند. اگر ماینوکسیدیل برای شما موثر است، ممکن است بین ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد تا نتایج استفاده از آن را مشاهده کنید. برای مشاهده نتایج این محصول باید دستورالعمل‌ ها، که شامل استفاده روزانه از ماینوکسیدیل است را رعایت کنید.

درمان ریزش موی مردانه
درمان ریزش موی مردانه

عوارض جانبی احتمالی

هنگام استفاده از ماینوکسیدیل، برخی از مردان دچار تحریک پوست سر می شوند. به نظر می رسد فرمول جدیدتر این خطر را کاهش می دهد. سایر عوارض جانبی احتمالی شامل خارش پوست سر یا سردرد است.

آیا می توان ماینوکسیدیل را به تنهایی استفاده کرد؟

بسیاری از مردان زمانی که فقط از ماینوکسیدیل استفاده می کنند نتایج خوبی را مشاهده می کنند. اگر به متخصص پوست مراجعه می کنید، متخصص پوست ممکن است یک داروی تجویزی را به برنامه درمانی شما اضافه کند. این داروی اضافی می تواند نتایج استفاده از ماینوکسیدیل را بهبود بخشد.

اگر مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی مصرف ماینوکسیدیل را متوقف می کنید، مزایای آن را از دست می دهید. با وجود اینکه ماینوکسیدیل تار موها را ضخیم می کند اما ممکن است برخی از موها نازک تر به نظر برسند. همچنین با متوقف کردن مصرف ماینوکسیدیل به تدریج متوجه ریزش مجدد موهایتان خواهید بود.

فیناستراید (داروهای تجویزی)

این یک داروی تجویزی است که شما می توانید مدت زیادی از آن برای درمان ریزش موهایتان استفاده کنید.

آنچه مطالعات نشان می دهد

مطالعات نشان داده است که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از مردانی که از فیناستراید استفاده کرده اند، کاهش ریزش مو را تجربه کرده اند. برخی از مردان نیز بعد از مصرف این دارو شاهد رشد مجدد موهایشان بوده اند. اگر مصرف فیناستراید را درست از زمانی که اولین علائم ریزش مو را مشاهده می‌ کنند، شروع کنید، مطمئنا نتایج خوبی خواهید گرفت.

روش مصرف

هر روز باید یک قرص مصرف کنید.

زمان مصرف

هر روز.

چقدر طول می کشد تا نتایج را ببینیم؟

اگر فیناستراید برای شما موثر باشد، حدود ۶ ماه بعد از مصرف نتایج را مشاهده خواهید کرد.

عوارض جانبی احتمالی

برخی از مردانی که فیناستراید مصرف می کنند دچار عوارض جانبی می شوند. عوارض جانبی عبارتند از: از دست دادن میل جنسی (میل به رابطه جنسی)، ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ، تورم و حساسیت در سینه ها و افسردگی.

گزارش شده است که عوارض جانبی جنسی پس از قطع مصرف فیناستراید ممکن است ادامه یابد. با توجه به جدی بودن این عوارض جانبی، متخصص پوست قبل از تجویز فیناستراید در مورد شما اطلاعات بیشتری کسب می کند. این متخصص یک معاینه کامل انجام می دهد و از شما در مورد شرایط قبلی و داروهایی که مصرف می کنید سوالاتی می پرسد.

آیا فیناستراید را می توان به تنهایی استفاده کرد؟

اگر فیناستراید بخشی از برنامه درمانی شما است، می توانید آن را به تنهایی یا همراه با ماینوکسیدیل استفاده کنید.

اگر مصرف فیناستراید را متوقف کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

برای حفظ نتایج، باید هر روز یک قرص مصرف کنید. پس از قطع مصرف این دارو، ریزش مو برمی گردد.

دستگاه های لیزر برای درمان ریزش موی مردانه

در حال حاضر چندین دستگاه لیزر برای درمان ریزش مو در خانه در دسترس است. FDA برخی از این دستگاه ها را تایید کرده است. اگر روی بسته بندی یا اطلاعات مربوط به لیزر عبارت « توسط FDA تاییده شده» را مشاهده کردید، به این معنی است که FDA لیزر را به عنوان یک درمان ایمن می شناسد.

روش های مورد استفاده برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه

بسته به محل و میزان ریزش مو، متخصص پوست ممکن است یکی از این روش ها (یا هر دو) را توصیه کند:

کاشت مو: اگر به دنبال یک راه حل دائمی هستید، ممکن است بخواهید کاشت مو را در انتخاب کنید. این روش شامل جابجایی شاخه های مو از قسمتی از پوست سر به قسمت دیگر نیست. امروزه، کاشت مو می تواند نتایج دائمی و طبیعی به شما بدهد.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): در حالی که PRP یک راه حل دائمی نیست، درمان های نگهدارنده می توانند به شما در حفظ نتایج کمک کنند.

PRP را می توان به تنهایی یا قبل از کاشت مو برای بهبود نتایج استفاده کرد.

اگر متخصص پوست PRP را به شما توصیه کند، مقدار کمی از شما خون گرفته می شود و در دستگاهی قرار می گیرد که گلبول های قرمز شما را از پلاسما جدا می کند.

سپس پلاسمای شما به پوست سرتان تزریق می شود. این کار حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد.

برای تزریق بیشتر باید چند جلسه به پزشک مراجعه کنید. سه ماه اول، هر ماه یکبار پلاسما به پوست سرتان تزریق می شود. سپس پزشک ۳ تا ۶ ماه یکبار کار تزریق پلاسما را برای درمان ریزش مو انجام می دهد.

در عرض چند ماه، PRP می تواند به کاهش ریزش مو کمک کند. با گذشت زمان، برخی از بیماران شاهد ضخیم شدن یا رشد مجدد موهایشان خواهند بود.

چگونه متخصص پوست می تواند به ریزش مو کمک کند؟

اگر می خواهید ریزش مو را کنترل کنید، تعیین وقت ملاقات با متخصص پوست می تواند نقطه شروع خوبی باشد. متخصص پوست می تواند نوع ریزش موی شما را مشخص کند. مشخص کردن نوع ریش مو مهم است، زیرا انواع مختلفی از ریزش مو وجود دارد که هر کدام با روش های متفاوتی درمان می شوند.

متخصص پوست همچنین می تواند به شما بگوید که چه نتایجی می توانید از درمان انتظار داشته باشید. اگر می‌ خواهید ریزش مو را درمان کنید، بهتر است با متخصصین ما در کلینیک زیبایی دکتر متقی صحبت کنید تا بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب کنند.

برای تعیین وقت کلیک کنید.

امتیاز دهید

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *