بهبود پوست با خوردن کلاژن حقیقت دارد؟

1
بهبود پوست با خوردن کلاژن

بهبود پوست با خوردن کلاژن


در مورد اهمیت کلاژن برای پوست حتما شنیده اید و ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا مصرف کلاژن باعث صافی پوست می شود؟ در این مقاله نظرات متخصصان را در این باره می خوانید.

کلاژن چیست؟

کلاژن یکی از فراوان ترین پروتیین ها در بدن ما است. این ماده همچنین به مقدار زیاد در استخوان ها، ماهیچه ها و رباط های ما وجود دارد. در واقع کلاژهن بدن را کنار هم نگه می دارد. کلاژن در پوست به تشکیل شبکه ای از الیاف کمک می کند، بنابراین سلول های جدید پوست می توانند رشد کنند و کمک الاستین پوست را صاف و جوان نگه می دارد. کلمه “کلاژن” از کلمه یونانی kólla  به معنای چسب گرفته شده است.

مکمل های کلاژن چه ادعایی دارند؟

زوبریتسکی می گوید با افزایش سن، نه تنها تولید کلاژن کاهش می یابد، بلکه کیفیت کلاژن ما بدتر می شود. کاهش کلاژن به افتادگی، خطوط ریز و چین و چروک کمک می کند. تئوری پشت مکمل‌های کلاژن خوراکی این است که می‌تواند کلاژن بدن ما را تقویت کند، در نتیجه منجر به بهبود کیفیت پوست می شود و مزایای ضد پیری و بهبود مفاصل و عضلات دارد.

زوبریتسکی توضیح می‌دهد که مکمل‌های کلاژن مواد مغذی هستند که ادعا می کنند باعث سلامت پوست می شوند. کلاژن ها در فرمول های متعددی مانند پپتیدها، پروتئین ها یا هیدرولیزات موجود هستند. محبوب ترین شکل آن کلاژن هیدرولیز شده است زیرا وزن مولکولی کمتری دارد و حلالیت آن در آب بالاتر است، به این معنی که می توان آن را به راحتی در نوشیدنی ها و غذا حل کرد. بیشتر به صورت پودر یافت می شود که می توان آن را به قهوه یا اسموتی اضافه کرد. این ماده همچنین به شکل صمغ، کپسول و مایع، قرص های جوشان قابل حل در آب، پودرهای پروتئین، پودرهای سبزیجات فوق العاده موجود هستند. بیشتر مکمل‌های کلاژن از منابع حیوانی مانند خوک، گاو و کلاژن دریایی که از ماهی ساخته می‌شود، منشاء می‌گیرد. مکمل کلاژن گیاهی وجود ندارد.

آیا خوردن کلاژن می تواند باعث بهبود پوست شوند؟

مطالعات علمی بسیار کمی وجود دارد و بسیاری از آن ها توسط خود برندهای مکمل کلاژن انجام شده است که زیاد قابل قبول نیست. بسیاری از این مطالعات بر روی حیوانات انجام شده است و روی پوست انسان انجام نشده است. زایشنر می‌گوید: اخیراً داده‌های جدیدی به دست آمده است که نشان می‌دهد مکمل‌های کلاژن خوراکی ممکن است مؤثر باشند. قطعات کلاژن فعال از طریق بلع جذب شده و از طریق جریان خون شما به پوست شما می رسد. برای تایید مطالعات اولیه باید داده های بیشتری جمع آوری شود، اما در صورت موثر بودن، این مکمل ها می توانند به درمان پیری پوست کمک کنند.

طرفداران قرص های کلاژن می گویند که سرم های پوست فقط به لایه بالایی پوست شما نفوذ می کنند و انواع جدیدی از پپتیدهای کلاژن خوراکی راحت تر توسط بدن شما جذب می شوند و می توانند کلاژن را در لایه های عمیق تر پوست شما تقویت کنند.

مطالعه دیگری توسط مجله طب طبیعی نشان داد که زنانی که مکمل غذایی Collagen BoosterTM را مصرف کردند، پس از شش ماه بهبود قابل توجهی در منافذ و لکه های هایپرپیگمانتاسیون خود مشاهده کردند. سایر مطالعات منتشر شده در Skin Pharmacology3 and Physiology نشان داد که یک مکمل کلاژن به نام Versisol خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد و چین و چروک های اطراف چشم را تا ۲۰ درصد پس از ۸ هفته کاهش می دهد.

در آزمایش تاثیر مصرف کلاژن محققان نمی‌دانستند که آیا افراد مکمل‌های کلاژن مصرف می‌کنند یا دارونما (مکمل‌های غیرکلاژنی) مصرف می‌کنند. در مجموع ۱۱ مطالعه که نتایج بیش از ۸۰۰ بیمار را بررسی می کردند، مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعات به فرمول های مختلف مکمل های کلاژن مانند هیدرولیز کلاژن و پپتیدهای کلاژن نگاه کردند. نتایج متغیر بودند، برخی از مطالعات هیچ بهبود آماری قابل توجهی نشان ندادند در حالی که برخی دیگر مزایایی را نشان دادند.

برخی از اندازه گیری های عینی، مانند هیدراتاسیون پوست، با مکمل های کلاژن خوراکی بهبود یافت. با این حال بسیاری از مطالعات بر اندازه‌گیری‌های ذهنی مانند رضایت بیمار تکیه داشتند. بنابراین این گزارش ها خطاهایی دارند. وقتی کلاژن (که یک پروتئین است) مصرف می کنیم، اسید معده ما آن را تجزیه می کند و به اسید آمینه پرولین-هیدروکسی پرولین تبدیل می شود.

شواهد کمی وجود دارد که کلاژن از هضم جان سالم به در می‌برد وکلاژن وارد جریان خون شود چه برسد به این که وارد لایه‌های پوست شود. اما این اسید آمینه به افزایش اسید هیالورونیک پوست کمک می کند که به این معنی است که پوست می تواند هیدراته تر شود. در نتیحجه ظاهر شلی پوست و چروک ها را بهبود می بخشد.

آیا مصرف کلاژن برای شما مضر است؟

اکثر مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های کلاژن بدون هیچ گونه عوارض جانبی هستند. شایع ترین عوارض جانبی ذکر شده مشکلات گوارشی مانند سیری یا سوزش سر دل است. اگر سابقه سنگ کلیه دارید، از خوردن کلاژن خودداری کنید. در غیر این صورت استفاده از مکمل های کلاژن بی خطر است.

موثرترین راه برای افزایش تولید کلاژن

هنوز باید آزمایش های بیشتری روی اثربخشی کلاژن خوراکی انجام شود اما روش‌های دیگری وجود دارد که در مطالعات بالینی برای افزایش تولید کلاژن ثابت شده‌اند. این روش ها به شرح زیر است.

ضد آفتاب

زوبریتسکی می گوید کرم ضد آفتاب اولین قدم برای توقف پیری است. ما هر روز در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیریم. اشعه ماوراء بنفش مستقیماً باعث تخریب کلاژن می شود. با استفاده از کرم ضدآفتاب با حداقل SPF  ۳۰ تا ۵۰ تجزیه تدریجی کلاژن را کند یا حتی متوقف کنید.

آنتی اکسیدان ها

هیرش و زوبریتسکی بر اهمیت رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان های حاوی ویتامین E، C و روی تاکید کردند که به فرآیند ساخت کلاژن جدید در بدن کمک می کند. این مواد در غذاهایی مانند ماهی، انواع توت ها، سبزیجات دارای برگ سبز، چای سبز و سفید و غیره هستند.

گزینه دیگری برای استفاده از آنتی اکسیدان ها استفاده موضعی در یک سرم قوی است. مصرف موضعی و رژیمی آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C برای تحریک کلاژن توصیه می شود. ویتامین C برای تولید اسید هیالورونیک و کلاژن حیاتی است. همچنین به محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد، استرس اکسیداتیو و اشعه ماوراء بنفش کمک می کند.

رتینوئیدها

رتینوئیدها مشتقات ویتامین A هستند که کلید تمام روتین های مراقبت از پوست هستند. رتینوئیدها (از جمله رتینول) مستقیماً ژن ها و سلول های ما را که با تولید کلاژن درگیر هستند تنظیم می کنند. کلاژن و پیش سازهای کلاژن را افزایش می دهد، گردش سلولی را افزایش می دهد و ثابت شده است که چین و چروک را کاهش می دهد.

روش های زیبایی

میکرونیدلینگ یک روش حرفه ای است که از سوزن های ریز برای نفوذ به پوست در یک محیط کنترل شده استفاده می کند. این زخم های ریز سیستم ترمیم طبیعی بدن ما را برای بازسازی کلاژن در پوست تحریک می کند. این روش بی‌خطر و بسیار مؤثر است.

عادات سبک زندگی

توجه به این نکته مهم است که برخی از عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن یا رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده و قند به تجزیه کلاژن کمک می کنند. مشخص شده است که مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو باعث تجزیه کلاژن و الاستین می شوند. رژیم‌های غذایی که سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند هستند، در فرآیندی به نام گلیکاسیون، کلاژن را تجزیه می‌کنند، یعنی زمانی که قندهای اضافی در بدن به پروتئین‌های کلاژن و الاستین متصل می‌شوند و به مرور زمان عملکرد طبیعی سلولی را مختل می‌کنند.

بهبود پوست با خوردن کلاژن: نتیجه

گزارش های مختلفی در مورد مصرف کلاژن وجود دارد و هنوز تاثیر خوردن کلاژن تایید نشده است. اما می توانید آن ها را مصرف کنید چون ضرری ندارد.

امتیاز دهید

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *