انواع مو: چگونه می توان نوع موی خود را تعیین کرد؟

انواع مو

انواع مو


چگونه نوع موی خود را تعیین کنید؟

عوامل خاصی مانند کیفیت فیزیکی موها و فولیکول می تواند به شما کمک کند تا نوع موی خود را تعیین کنید. این عوامل عبارتند از تخلخل، طول و قطر مو، شکل فولیکول و شکل مو است. این عوامل می توانند بر ظاهر مو و نحوه پاسخ به درمان های خارجی تاثیر بگذارند. ما موهای انسان را بر اساس تخلخل و شکل دسته بندی می کنیم. انواع مو را در ادامه معرفی کرده ایم.

تخلخل

تخلخل مو به توانایی مو در جذب و حفظ رطوبت اشاره دارد. تخلخل بر سرعت جذب و دفع رطوبت و روغن به داخل و خارج از کوتیکول مو (بیرونی ترین لایه مو) تاثیر می گذارد. ۳ سطح تخلخل مو وجود دارد. شما می توانید تخلخل موی کم، معمولی یا زیاد داشته باشید. ژنتیک و برخی عوامل محیطی نوع تخلخل مو را تعیین می کند. وقتی والدین شما موهای بسیار متخلخل دارند، احتمالاً موهای شما بسیار متخلخل خواهد بود. هنگامی که از رنگ مو یا حتی محصولات حالت دهنده حرارتی استفاده می کنید، احتمالاً تخلخل موهای شما نیز تغییر می کند.

نحوه تعیین تخلخل موها

یک راه ساده برای بررسی سطح تخلخل مو وجود دارد که به آن “تست تخلخل مو” می گویند.

 • از شامپو برای شستن و آبکشی کامل موهای خود استفاده کنید
 • یک فنجان را با آب پر کنید.
 • تار موی خشک خود را درون آن بیندازید.
 • ببینید که تار مو روی آب شناور است یا به پایین فرو می رود.

اگر تار موی شما به انتهای فنجان فرو می‌رود، می‌توان گفت که شما دارای تخلخل موی بالایی هستید. از سوی دیگر اگر قبل از فرو رفتن در بالای آن شناور شود، احتمالاً تخلخل موی شما کم است. اگر تار مو جایی در وسط فنجان شناور باشد، دارای تخلخل موی متوسط یا معمولی هستید.

موهای بسیار متخلخل

موهای بسیار متخلخل باعث می شوند که رطوبت و روغن به راحتی در ساقه مو جذب شود. با این حال از آنجایی که کوتیکول های مو باز هستند، فقط برای مدتی این رطوبت را حفظ می کنند. موهای شما اگر شرایط زیر را داشته باشد خیلی متخلخل است.

 • خیلی راحت شکست می شود
 • به سرعت در هوا خشک می شود
 • همیشه خشک است و از توده ای از موهای کوچک و مجعد تشکیل شده است

مو با تخلخل متوسط

موهای معمولی یا متوسط می توانند رطوبت را برای مدت طولانی تری نسبت به موهای با تخلخل بالا حفظ کنند. زیرا کوتیکول آن فقط کمی بسته است، اما به آرامی باز می شود تا رطوبت داخل و خارج شود. موها در شرایط زیر دارای تخلخل متوسط یا معمولی است.

 • کاملا براق به نظر می رسد
 • خیلی خوب رنگ می شود
 • به سرعت در هوا خشک می شود
 • به راحتی حالت می گیرد

موهای داری تخلخل کم

زمانی که موها رطوبت خود را حفظ نمی‌کنند، تخلخل کم دارد، زیرا کوتیکول‌های آن به اندازه‌ای بسته می‌شوند که از نفوذ رطوبت به ساقه مو جلوگیری می‌کنند. می توان گفت در شرایط زیر موهای شما دارای تخلخل کم است.

 • به راحتی در هوا خشک نمی شود
 • آب را به سختی جذب می کند
 • محصولات مویی را به راحتی جذب نمی کند

آیا می توانید تخلخل موهای خود را تغییر دهید؟

همانطور که قبلا ذکر شد، تخلخل مو تا حد زیادی توسط ژنتیک و تا حدودی عوامل محیطی خاص تعیین می شود. نمی توانید ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کنترل تخلخل موهای خود انجام دهید. افرادی که موهای بسیار متخلخل دارند، می‌توانند به سراغ محصولاتی مانند نرم‌کننده‌ها و سیلرها بروند، زیرا این محصولات به موهای شما کمک می کنند رطوبت را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند.

افرادی که موهای بسیار متخلخل دارند باید از گرم کردن موهای خود اجتناب کنند. اگر برای حالت دادن به موهای خود نیاز به استفاده از گرما دارید، توصیه می کنیم از محافظ های حرارتی قبل از سشوار کشیدن و صاف کردن موها استفاده کنید.

از سوی دیگر افرادی که دارای موی با تخلخل کم هستند، هنگام خیس بودن موها از نرم کننده ها استفاده کنند. همچنین باید از نرم‌کننده‌های بدون پروتئین استفاده کنند، زیرا راحت‌تر جذب مو می‌شوند.

انواع مو و شکل مو

به طور کلی نوع موی افراد تحت تاثیر الگوی و شکل آن ها است که با شکل فولیکول مو تعیین می شود. بنابراین شکل فولیکول موهای شما همان چیزی است که نوع شکل و الگو را مشخص می کند. هرچه فولیکول موی شما بیضی‌تر باشد، موهای شما فرفری‌تر می‌شوند.

اصولاً چهار مدل شکل برای مو وجود دارد و شامل موهای صاف، موهای موج دار، موهای مجعد و موهای خیلی فر و پیچی هستند. این الگوها به گروه های متعددی تقسیم می شوند.

انواع مو: موهای صاف (نوع ۱)

این نوع مو صاف و بدون بافت است. نرم و کاملاً فاقد هرگونه پیچ خوردگی یا فر است و  به ۳ دسته نوع A1، نوع B1و نوع C1تقسیم می شود.  نوع A1 صاف، نرم و بدون فر است. نوع B1 نیز صاف، براق و فاقد فر است، اما حجم بیشتری دارد. در نهایت نوع C1 درخشندگی کمتری دارد، ضخیم تر است و فر نمی شود.

انواع مو: موهای موج دار (نوع ۲)

اغلب موهای موج دار با موهای مجعد اشتباه گرفته می شود. با این حال این دو کاملا متفاوت هستند. موهای موج دار معمولا بافت و حجم بیشتری نسبت به موهای صاف دارند. این مو می تواند یک موی نوع A2 باشد با الگوی موجدار S، یک موی نوع B2 که دارای الگوی S شکل یا موجی مشخص تر است، یا یک موی نوع C2 که تا حد زیادی درشت است.

انواع مو: موهای مجعد (نوع ۳)

نوع ۳ یا موی مجعد شبیه به شکل S است و یک الگوی فر دارد. این نوع موها همیشه وزتر هستند و تراکم بیشتری نسبت به موهای صاف و موج دار دارند. نوع A3 دارای فرهای شل، نوع B3 دارای فرهای متوسط و در نهایت نوع C3 دارای فرهای ریزتر است.

انواع مو: موهای خیلی فر و پی س (نوع ۴)

این نوع مو اغلب بسیار شکننده است، ظاهری زمخت دارد و فاقد رطوبت است. فرهای این مو به طور متراکم به نظر می رسند. نوع A4 نرم است، نوع B4 مانند فر سیم تلفنی است و نوع C4 بسیار فر است.

خلاصه

دانستن نوع موی می تواند به حفظ رشد و سلامت موهای شما کمک زیادی کند. دانستن نوع مو به شما در انتخاب محصولات مو مانند شامپوها و نرم کننده ها کمک می کند. همچنین می تواند به شما در انتخاب مدل هایی مو کمک کند.

امتیاز دهید

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *