آیا کافئین چای سبز سالم تر از قهوه است؟

3
کافئین چای سبز سالم تر از قهوه است

کافئین چای سبز سالم تر از قهوه است


اطلاعات زیادی در مورد میزان کافئین موجود در چای سبز در مقایسه با سایر نوشیدنی ها (مانند قهوه) وجود دارد. اما در ابتدا باید بدانید که کافئین بر بدن چه تاثیری دارد؟ کافئین یک ترکیب طبیعی که در حدود ۶۰ نوع گیاه (از جمله قهوه و چای) یافت می‌شود، کافئین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که بسیاری از مردم برای تامین انرژی آن را مصرف می کنند. این ماده همچنین محرک معده است و به همین دلیل است که ممکن است بعد از یک فنجان قهوه صبحگاهی مجبور شوید دسشویی بروید. کافئین منقبض کننده عروق است، در واقع رگ های خونی را باریک می کند و فشار خون را افزایش می دهد. کافئین چای سبز سالم تر از قهوه است؟

در برخی افراد کافئین ممکن است باعث اضطراب شود.  در هر صورت نکته این است که کافئین بر روی افراد متفاوت تاثیر می گذارد. برخی از افراد ممکن است کافئین را خیلی سریع متابولیزه کنندو برخی دیگر حساس تر هستند.

چه مقدار کافئین در چای سبز وجود دارد؟

یک فنجان چای سبز معمولاً حاوی بین ۲۰ تا ۵۰ میلی گرم کافئین است که به گفته ژانت کیمزال، متخصص تغذیه در نیوجرسی، دوز نسبتاً کمی کافئین است. به خاطر داشته باشید که همه چای سبزها یکسان نیستند. چای سبز شامل ماچا، سنچا و بانچا وجود دارد. مقدار کافئین در چای سبز به نوع چای و نحوه دم کردن آن بستگی دارد. متداول‌ترین نوع چای سبز موجود، چای سبز سنچا است. چای سبز سنچا مقدار متوسطی کافئین دارد و برای تهیه آن برگ‌ها را بخارپز کرده و رول می‌کنند.

میریام کولمن، متخصص بازاریابی در شرکت Sugimoto Tea  که یک شرکت چای سبز مستقر در ژاپن است، می‌گوید: ما از ۷ میلی‌گرم در هر گرم تا ۸۴ میلی‌گرم در هر گرم کافئین در انواع مختلف چای سبز دیده‌ایم. به طور معمول ماچا گونه ای است که به احتمال زیاد دارای کافئین بالایی است، اما برخی از ماچا حاوی کافئین کمی هستند. چای‌های سبز غیر ماچا بهتر است با مواد گیاهی مخلوط شود یا به صورت سرد دم شود. اگر دوز کافئین کمتری می خواهید، چای سبز بانچا حاوی کافئین کمتری نسبت به انواع دیگر است. در چای سبز بانچا از برگ های پیرتری نسبت به چای سبز سنچا استفاده می شود.

مقایسه چای سبز و سایر نوشیدنی های کافئین دار

مقدار کافئین موجود در قهوه بسته به نوع دانه قهوه، نحوه برشته شدن دانه ها و نحوه دم کردن قهوه متفاوت است. به طور معمول یک فنجان قهوه هشت اونس بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین دارد (بسیار بیشتر از محدوده معمول چای سبز ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم). اما اکثر مردم خیلی بیشتر از هشت اونس قهوه می نوشند. در هر صورت اکثر قهوه‌ها حاوی کافئین بیشتری نسبت به چای سبز هستند. اگر می‌خواهید سریع انرژی خود را افزایش دهید، قهوه گزینه خوبی است زیرا نسبت به چای دو برابر بیشتر کافیین دارد.

سایر نوشیدنی ها نیز حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین هستند. به عنوان مثال نوشیدنی های انرژی زا معمولاً بین ۴۰ تا ۲۵۰ میلی گرم کافئین دارند و نوشابه ها حاوی حدود ۳۰ تا ۴۰ میلی گرم کافئین هستند. اگر می‌خواهید انرژی و تمرکز داشته باشید، چای گزینه خوبی است، زیرا چای سبز حاوی ال تیانین است، یک ماده شیمیایی که کافئین را در مدت طولانی‌تری متابولیزه می‌کند.

چه مقدار کافئین باید در روز مصرف کنید؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده می گوید که اکثر بزرگسالان سالم می توانند با خیال راحت تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند و زنان باردار باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنند. مقدار کافئینی که در هر روز مصرف می کنید به تحمل و متابولیسم شما بستگی دارد. اگر بعد از مصرف قهوه احساس اضطراب یا مشکل خواب دارید، مقدار مصرف قهوه را کاهش دهید. اگر تصمیم به کاهش مصرف کافئین دارید، حتما این کار را به تدریج انجام دهید تا از سردرد و سایر علائم ترک جلوگیری کنید. همچنین اگر سؤال یا نگرانی در مورد مصرف کافئین دارید، با یک پزشک صحبت کنید.

نتیجه

چای سبز می تواند جایگزین خوبی برای افرادی باشد که به دنبال نوشیدنی با دوز کمتر کافئین هستند. بر اساس تحقیقات فعلی همه از جمله زنان باردار نباید بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند. اما همانطور که گفته شد، تحمل کافئین از فردی به فرد دیگر متفاوت است و مقدار کافئین از نوشیدنی به نوشیدنی دیگر متفاوت است، بنابراین منبع ایده آل کافئین برای هر فردی یکسان نخواهد بود.

به گفته متخصصان تغذیه، در حالی که کافئین انرژی را افزایش می دهد، نباید تنها چیزی باشد که برای ادامه فعالیت در طول روز به آن تکیه می کنید. همانطور که در طول روز به کافئین می رسید، به خود یادآوری کنید که غذا می تواند منبع انرژی به همان اندازه خوب (یا بهتر) نسبت به نوشیدنی های کافئین دار باشد.

۱/۵ - (رای دهنده: ۱)

سهیل دهقانیمشاهده نوشته ها

Avatar for سهیل دهقانی

سهیل دهقانی کارشناس سئو و تولید کننده محتوا که غلاقه زیادی به تحلیل محتوا و حوزه های کاری مختلف دارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *